Celami MCBFS są:
- Wzajemna współpraca naukowa zmierzająca do lepszego zrozumienia fenomenu solidarności.
- Tworzenie duchowo-intelektualnego zaplecza dla zgłębiania i wzmacniania idei solidarności w aspekcie antropologiczno-moralnym oraz inicjatyw podejmowanych przez KK NSZZ „Solidarność” w oparciu o katolicką naukę społeczną oraz etykę chrześcijańską.
- Pośrednictwo w kwestiach społecznych między środowiskiem akademickim a związkami zawodowymi, instytucjami społecznymi oraz innymi podmiotami.
- Propagowanie szacunku dla godności człowieka i jego pracy.
- Promocja, w Polsce i zagranicą, badań nad historią i specyfiką NSZZ „Solidarność”.
- Rozwój, w Polsce i zagranicą, działalności naukowo-badawczej dotyczącej aktualnych problemów i wyzwań związanych z bieżącą działalnością NSZZ „Solidarność”.
- Przeprowadzanie w Polsce i zagranicą programów i analiz eksperckich dotyczących aktualnych problemów i wyzwań związanych z bieżącą działalnością NSZZ „Solidarność”.
- Organizacja, w Polsce i zagranicą, przedsięwzięć akademickich, kulturalnych, społecznych mających na celu przybliżenie i umożliwienie głębszego poznania historii i aktualności NSZZ „Solidarność”.
Swoje cele MCBFS realizuje w szczególności poprzez:
- Działalność naukowo-badawczą.
- Działalność dydaktyczną (prowadzenie kursów, prelekcji, szkoleń, itp.).
- Działalność ekspercką w zakresie przeprowadzania specjalistycznych analiz i prezentacji raportów w ramach interdyscyplinarnych badań i ewaluacji konkretnych zagadnień i problemów związanych z szeroko rozumianą problematyką właściwą działalności NSZZ „Solidarność”.
- Działalność promocyjno-popularyzacyjną (organizacja spotkań, konferencji, wystaw, wydarzeń kulturalnych i społecznych, itp.).
- Pozyskiwanie środków finansowych z różnych źródeł (np. dotacji krajowych, unijnych czy funduszy zagranicznych). Sposób współpracy w tym zakresie określi odrębne porozumienie zawarte między stronami.
- Organizowanie ogólnopolskich oraz międzynarodowych konferencji, kongresów, zjazdów, sympozjów i seminariów naukowych.
- Organizowanie interdyscyplinarnych debat.
- Publikacje naukowe i popularnonaukowe.
- Aktywność w sieciach społecznościowych.
- Gromadzenie różnego rodzaju materiałów naukowych.
- Realizację praktyk studenckich.
- Współpracę z podmiotami krajowymi i zagranicznymi.