Misja Centrum

Celami MCBFS są:

1. Wzajemna współpraca naukowa zmierzająca do lepszego zrozumienia fenomenu solidarności.
  2. Tworzenie duchowo-intelektualnego zaplecza dla zgłębiania i wzmacniania idei solidarności w aspekcie antropologiczno-moralnym oraz inicjatyw podejmowanych przez KK NSZZ „Solidarność” w oparciu o katolicką naukę społeczną oraz etykę chrześcijańską.
  3. Pośrednictwo w kwestiach społecznych między środowiskiem akademickim a związkami zawodowymi, instytucjami społecznymi oraz innymi podmiotami.
  4. Propagowanie szacunku dla godności człowieka i jego pracy.
  5. Promocja, w Polsce i zagranicą, badań nad historią i specyfiką NSZZ „Solidarność”.
  6. Rozwój, w Polsce i zagranicą, działalności naukowo-badawczej dotyczącej aktualnych problemów i wyzwań związanych z bieżącą działalnością NSZZ „Solidarność”.
  7. Przeprowadzanie w Polsce i zagranicą programów i analiz eksperckich dotyczących aktualnych problemów i wyzwań związanych z bieżącą działalnością NSZZ „Solidarność”.
  8. Organizacja, w Polsce i zagranicą, przedsięwzięć akademickich, kulturalnych, społecznych mających na celu przybliżenie i umożliwienie głębszego poznania historii i aktualności NSZZ „Solidarność”.

Swoje cele MCBFS realizuje w szczególności poprzez:

1. Działalność naukowo-badawczą.
  2. Działalność dydaktyczną (prowadzenie kursów, prelekcji, szkoleń, itp.).
  3. Działalność ekspercką w zakresie przeprowadzania specjalistycznych analiz i prezentacji raportów w ramach interdyscyplinarnych badań i ewaluacji konkretnych zagadnień i problemów związanych z szeroko rozumianą problematyką właściwą działalności NSZZ „Solidarność”.
  4. Działalność promocyjno-popularyzacyjną (organizacja spotkań, konferencji, wystaw, wydarzeń kulturalnych i społecznych, itp.).
  5. Pozyskiwanie środków finansowych z różnych źródeł (np. dotacji krajowych, unijnych czy funduszy zagranicznych).  Sposób współpracy w tym zakresie określi odrębne porozumienie zawarte między stronami.
  6. Organizowanie ogólnopolskich oraz międzynarodowych konferencji, kongresów, zjazdów, sympozjów i seminariów naukowych.
  7. Organizowanie interdyscyplinarnych debat.
  8. Publikacje naukowe i popularnonaukowe.
  9. Aktywność w sieciach społecznościowych.
  10. Gromadzenie różnego rodzaju materiałów naukowych.
  11. Realizację praktyk studenckich.
  12. Współpracę z podmiotami krajowymi i zagranicznymi.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019