Idea Solidarności Dzisiaj - wykłady otwarte

W ramach realizacji uchwały programowej staramy się docierać do jak najszerszego grona odbiorców poruszając zagadnienia zgodne z misją i celami statutowymi MCBFS. Podążając za najnowszymi trendami ogłaszamy wykłady on-line, które będą transmitowane na żywo a także nagrane celem umożliwienia późniejszego odtwarzania. Wykorzystujemy nowoczesną technologię, żeby ograniczyć koszty związane z udziałem po stronie zainteresowanych osób.2023_upjp2_idea_1080x1080.jpg

Inicjatywie nadaliśmy nazwę „Idea solidarności dzisiaj”, nawiązującą do książki o tym samym tytule, która ukazała się w roku 2001 pod redakcją ks. prof. Władysława Zuziaka, w ramach działalności badawczej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (wtedy: Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie) oraz konferencji pod tym tytułem, która miała miejsce w Krakowie w dniach 14-15.11.2020, gdzie „po dwudziestu latach funkcjonowania idei solidarności w społecznej świadomości Polaków” wspólnie dyskutowali o niej przedstawiciele „socjologów i filozofów, zarówno z Polski jak i zza granicy, a także związkowców, polityków i młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w życie społeczne” (cytaty ze Wstępu). W ramach cyklu chcemy pójść tą samą ścieżką.

Okładka ksiażki:

idea_solidarnosci_dzisiaj_jpg.jpg

Celem wykładów jest rozpowszechnianie idei solidarności, poprzez odwoływanie się do dziedzictwa NSZZ „Solidarność”, a także refleksja wokół problemów związanych z życiem społecznym i zawodowym. Prelegentami wykładów będą zarówno pracownicy naukowi, reprezentujący różne dyscypliny naukowe i ośrodki akademickie, jak i praktycy, posiadający cenne doświadczenie i bezpośredni wgląd w palące problemy. Wykłady będą transmitowane na żywo na portalu YouTube na kanale "MCBFS - Solidarność": https://www.youtube.com/@mcbfs-solidarnosc8816. W trakcie transmisji będzie możliwość zadawania pytań.

 

Pierwsza edycja wykładów „Idea solidarności dzisiaj” będzie realizowana zgodnie z następującym harmonogramem:

23.05. godz. 18:00 – prof. Krzysztof Woźniewski, adw. Agnieszka Iwaniuk – Ochrona godności ludzkiej jako podstawa przeciwdziałania mobbingowi

dr hab. Krzysztof Woźniewski, prof. UG, kierownik Zakładu Prawa Dowodowego i Kryminalistyki, członek Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła w Krakowie. Ekspert w zakresie prawa karnego. W latach 1995-2001 ekspert strony pracowniczej International Labour Organisation w Genewie, od 1997 roku do teraz członek NETLEX – sieci prawników przy European Trade Union Confederation.

adw. Agnieszka Iwaniuk, od 2006 r., adwokat, członek Pomorskiej Izby Adwokackiej, od 2016 r. współpracujący z Komisją a Krajową NSZZ "Solidarność"; od 2008 r. mediator stały przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku ws. cywilnych, pracowniczych, gospodarczych, rodzinnych i karnych. Mediator Polskiego Centrum Mediacji, Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych i naczelnej Izby Adwokackiej, trener i wykładowca mediacji.

20.06. godz. 18:00 – dr Paweł Rojek – Praca bez sensu. Filozofia pracy ks. Józefa Tischnera

Kilka lat temu David Graeber, amerykański antropolog związany z ruchem Occupy Wall Street, wydał książkę pod prowokacyjnym tytułem "Bullshit Jobs". Po polsku został on został delikatnie oddany jako "Praca bez sensu". Graeber stawia tezę, że jednym z głównych problemów współczesnego kapitalizmu jest to, ze generuje mnóstwo pracy, która tak naprawdę nikomu nie jest potrzebna. Ponoć 37 procent Brytyjczyków uważa, że praca, którą wykonuje, nie ma żadnej społecznej wartości. Bezsensowna praca ma dewastujące skutki psychologiczne i społeczne. Ks. Józef Tischner w latach osiemdziesiątych opisywał problemy pracy w realnym socjalizmie. Wydaje mi się, ze wiele z tego, co mówił, pozostaje aktualne także dzisiaj. W szczególności zaproponowana przez niego analogia między językiem a pracą pomaga lepiej zrozumieć, czym jest sensowna praca i na czym może polegać bezsens pracy. Ruch Solidarności, jak twierdził Tischner, miał mieć na celu przede wszystkim uzdrowienie pracy.

2023_upjp2_wf_is_1080x1080_rojek12510.jpg

 dr Paweł Rojek to filozof zajmujący się metafizyką, filozofią rosyjską i ideami w Polsce, jest wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członkiem Rady Naukowo Programowej MCBFS, autorem licznych publikacji naukowych m.in. książki: Semiotyka Solidarności. Analiza dyskursów PZPR i NSZZ Solidarność w 1981 roku.

Transmisja na żywo na Youtube:

27.06. godz. 18:00 - prof. Joanna Mysona Byrska – Przyszłość pracy (gospodarka 4.0)

Internet i wirtualny świat, a obecnie szybko rozwijająca się sztuczna inteligencja zmieniły i nieustannie zmieniają nasz świat. Zmieniają się nie tylko warunki codziennego życia, ale również ludzka praca. Józef Tischner mówił, że praca to „sposób ludzkiego bytowania w świecie”, poprzez pracę człowiek odciska swoje istnienie na świecie, może go budować lub niszczyć. Praca dla człowieka jest niezwykle istotna. Gdy zmienia się świat ludzkiego bytowania zmienia się również ludzka praca – obecnie żyjemy w dobie 4 a może nawet i 5 rewolucji przemysłowej. Gospodarka 4.0 to gospodarka marzeń naszych przodków, to świat w którym za ludzi pracują automaty i roboty, a pracownik poszukiwany to specjalista ds. IT. Czy jednak każdy może być specjalistą od IT? Jak wygląda przyszłość pracy w świecie, w którym sztuczna inteligencja i maszyny wykonują za człowieka większość czynności. Jak w takim świecie pracuje człowiek? Czy każdy powinien się przekwalifikować i rozpocząć karierę w branży IT? Jakie nowe zawody mogą pojawić się dzięki rozpowszechnianiu się gospodarki 4.0? Które znikną? Być może ze względu na specyficzne ludzkie potrzeby, których obecnie nie dostrzegamy odrodzą się zawody będące dzisiaj na wymarciu? Na te pytania staram się odpowiedzieć w czasie wykładu.

2023_upjp2_wf_is_1080x1080_mysona12506.jpg

dr hab. Joanna Mysona Byrska, prof. UPJPII jest kierownikiem katedry Filozofii Społecznej i Polityki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prowadzi zajęcia z Filozofii Społecznej, Filozofii Polityki, Etyki Biznesu, Etyk Zawodowych i Dydaktyki Etyki. Członek Rady Naukowo-Programowej MCBFS. W roku 2022 ukazałą się jej najnowsza książka: Cnoty mniejsze w świecie konsumpcji. Skonsumowana przyjaźń, zaufanie, życzliwość, szacunek oraz gniew i chciwość.

Transmisja na żywo w Youtube:

Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Komisję Krajową NSZZ Solidarność oraz patronatem medialnym przez Tygodnik Solidarność i portal Tysol.pl.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano