Solidarity Summer School: Umiędzynarodowienie polskiego doświadczenia solidarności
Szkoła letnia „Solidarity Summer School”
Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności oraz Wydział Filozoficzny UPJPII zrealizowały w roku akademickim 2022/2023 Intensywny, Międzynarodowy Program Kształcenia "Solidarity Summer School". Była to szkoły Letniej on-line poświęcona umiędznarodowieniu polskiego doświadczenia Solidarności. Pierwsza w historii MCBFS oferta dydaktyczna była skierowana przede wszystkim do studentów i doktorantów – cudzoziemców. Warunkiem przystąpienia do programu było posiadanie statusu studenta/doktoranta w czasie jego trwania i znajomość języka angielskiego.
Szkoła letnia była realizowana w dwóch, 5-dniowych, edycjach.
I edycja: 25.06.2023- 30.06.2023 w godz. 14:00-21:00.
II edycja: 10.07.2023-14.07.2023 w godzinach 9:00-16:00.
Blok zajęć każdego dnia obejmował 8 godzin dydaktycznych. Dodatkowo uczestnicy zapoznawali się z mateirłami promującymi Polskę jako kraj atrakcyjnych możliwości życia, studiowania i pracy.
Ponad 100 uczestników brało udział w wykładach prowadzonych przez światowej sławy profesorów z zagranicy oraz ekspertów z Polski. Jesteśmy wdzięczni prof. Joachimowi Wiemeyerowi, prof. Krzysztofowi Brzechczynowi, prof. Rocco Buttiglione, prof. Stefano Zamagni oraz ks. prof. dr hab. Władysławowi Zuziakowi za podzielenie się swoją wiedzą dotyczącą zjawiska solidarności w kontekście historycznym, społecznym i ekonomicznym.
Podczas warsztatów, które poprowadził ks. dr hab. Miłosz Hołda, dr Katarina Komenska, dr Hernan Guerrero Troncoso i dr Paulina Bednarz-Łuczewska, uczestnicy mieli okazję rozwinąć idee z wykładów i przedyskutować je. W tych dyskusjach można było dostrzec, jak solidarność rozwija się w czasie rzeczywistym, w naszej własnej społeczności. Warsztaty były okazją wymiany myśli dla ludzi z różnych krajów i kultur - udział w szkole letniej brali obywatele z 33 krajów i 5 kontynentów.
Absolwenci szkoły letniej otrzymali zaświadczenie i dwa punkty ECTS.
Zakres merytoryczny programu obejmował: historyczne i filozoficzne tło polskiego doświadczenia Solidarności czyli historię idei solidarności na tle przemian gospodarczych XIX i XX wieku, etykę solidarności w Polsce, którą rozwijali szczególnie Jan Paweł II oraz Józef Tischner, a także historię idei solidarności w Europie. Zastanawiano się również jaki jest potencjał przeniesienia polskiego doświadczenia Solidarności do innych krajów i kultur, jego aplikacji do problemów światowych.
Więcej informacji o Szkole Letniej Solidarity Summer School” znaleźć można na stronie projektu: solidarity.upjp2.edu.pl/en/
Polecamy publikację projektową (w języku angielskim), w której organizatorzy szkoły letniej zawarli relację z wydarzenia.
Szkoła letnia Solidarity Summer School została utworzona i sfinansowana w r.a. 2023/24 w ramach projektu „Umiędzynarodowienie polskiego doświadczenia Solidarności”(BPI/SPI/2021/1/00069), który był finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu SPINAKER i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. „Wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów” (Działanie: 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego), określony we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN16/18.